• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size

 

Forum Związków Zawodowych – centrala związkowa, powstała w roku 2002 w Bydgoszczy. Obecnie siedziba FZZ mieści się w Warszawie. FZZ zrzesza ponad 400 tys. członków i posiada struktury organizacyjne w całym kraju. zobacz więcej...
DEBATA O WIEKU EMERYTALNYM NA ANTENIE TVP INFO PDF Drukuj Email
(2 głosów, średnia ocena 5.00 na 5)
Wpisany przez Beata Pruszyńska   
Poniedziałek, 14 Grudzień 2015 07:54

12 grudnia 2015 r. na antenie TVP Info odbyła się Debata Trójstronna na temat prezydenckiego projektu ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego. Forum Związków Zawodowych reprezentowała Anna Grabowska, doradca ds. społeczno-prawnych FZZ.

Na wstępie debaty przedstawicielka Forum zaznaczyła, że podwyższenie wieku emerytalnego było obarczone szczególnie istotną wadą, (84 proc. badanych nie akceptowało wówczas tej zmiany). brakiem autentycznych konsultacji społecznych. Nie brano pod uwagę stanowiska pracowników, odrzucono wniosek o referendum. Dodała, nie powoduje to wzrostu gospodarczego, nie zwiększa liczby miejsc pracy, nie podwyższa wpływów do FUS.

Podała przykładowe wyliczenie, według którego osoba zarabiają 1800 zł brutto będzie pobierała emeryturę minimalną, dziś ok. 830 zł, niezależnie od tego czy będzie pracowała 25 lat czy 35 lat.

 Anna Grabowska podkreśliła, że wysokość świadczeń zależy przecież od aktywności zawodowej oraz od wysokości świadczeń. Dlatego tylko podwyższenie płacy i dostępność miejsc pracy dla osób starszych może mieć rzeczywisty wpływ na wysokość emerytury. Dodała, że bezzasadne są obawy o kobiety, która będą gremialnie odchodziły na wczesne emerytury, szczególnie gdy będą one o 40 proc. Czy nawet w przyszłości, według szacunków, o ok. 60-70 proc. niższe od ostatniego wynagrodzenia.

Przedstawicielka Forum odniosła się też do koniecznej reformy rynku pracy i ochrony zdrowia. Przypomniała, że według Eurostatu i Głównego Urzędu Statystycznego mężczyźni w Polsce mają szansę żyć w zdrowiu średnio zaledwie 59 zaś kobiety do 63 lat.

Obejrzyj debatę

Anna Grabowska